Príbalový leták Covid vakcíny Pfizer skrýva nemilé prekvapenia

Nežiaduce účinky | Zloženie a princípy vakcín

Na webe patriacom vláde Veľkej Británie bol sprístupnený príbalový leták pre zdravotníkov ku COVID-19 vakcíne BNT162b2 firmy Pfizer. Leták obsahuje známe fakty, ale aj prekvapenia. (Pozor, aktualizácia naspodku!)

Najväčším z nich je, že podľa kap. 5.3, ešte neboli dokončené štúdie plodnosti u zvierat! Takýto prístup je neobvyklý, a to dokonca aj vo svete vakcín. Reprodukčná toxicita vakcín sa totiž síce zvyčajne neskúma u ľudí, čo dlhodobo kritizujeme, ale aspoň sa zvykne preveriť u zvierat. Ak uvážime, že vakcína už bola podaná desiatkam tisícom dobrovoľníkov… dúfame, že tieto údaje budú známe aspoň pred masovým uvedením na trh. V letáku nie je uvedený dátum revízie, a je pravdepodobné, že bude priebežne dopĺňaný, vychádzame z verzie dostupnej k 7.12.2020.

Výrobca neodporúča očkovanie tehotným ani dojčiacim ženám, a očkovaným ženám neodporúča otehotnieť do 2 mesiacov po podaní vakcíny.

Táto génová vakcína je založená na modifikovanej mRNA ktorú do ľudských buniek doručujú lipidové nanočastice. Zrejme z týchto dôvodov je veľmi nestabilná a podlieha mimoriadnym opatreniam:

Vakcínu treba skladovať pri -70 stupňoch Celzia a pred použitím 2 hodiny rozmrazovať. Vakcína neprichádza v predplnených striekačkách ako je zvykom, ale v 5-dávkových baleniach do ktorých sa musí pridať injekčný sterilný soľný roztok, 10-krát obrátiť, držať v tme a spotrebovať do 6 hodín.

Nežiaduce účinky sú naozaj mimoriadne časté: bolesť v mieste vpichu > 80%, únava > 60%, bolesť hlavy > 50%, bolesť svalov > 30%, zimnica > 30%, bolesť kĺbov > 20%, horúčka > 10%. A to ešte nič nevieme o dlhodobých a chronických následkoch.

Zoznam prísad je prekvapivo dlhý a obsahuje o.i. ALC-0315 čo je zlúčenina obsahujúca hexán, čo vyvoláva otázky ohľadom neurotoxicity. ALC-0159 zase obsahuje polyetylén glykol (PEG) ktorý má v literatúre záznam o hypersenzitivite a alergickej reakcii.

Aktualizácia 10.12.2020: Kvôli vážnym anafylaktickým reakciám bol príbalový leták od verzie 3.2 doplnený o varovanie: je zakázané očkovať ľudí s alergiou na vakcínu, potraviny alebo lieky.

Britská vláda nariadila, že očkovanie sa smie vykonávať len v zariadeniach s resuscitačným vybavením.

Aktualizácia 12.1.2021: Britský príbalový leták od verzie z 30.12.2020 zaznamenal ďalšie zmeny, a niektoré z vyššieuvedených varovaní, napr. ohľadom všeobecných alergií, v ňom už nie sú, a iné, napr. ohľadom tehotenstva, sa zmenili. Pribudol aj nežiaduci účinok – akútna tvárová paralýza, vo frekvencii 1:1000 až 1:10000.

Keďže pravdepodobné sú ďalšie a ďalšie zmeny, porovnajte tieto údaje vždy s aktuálnou verziou letáku. Pozrite aj novšie články, napr. TU.