Prof. Hrušovský k smrti Jula Viršíka: Nemožno vylúčiť účasť vakcíny na trombogenéze



Profesor verejného zdravotníctva Štefan Hrušovský zverejnil na svojom profile na Facebooku príspevok, v ktorom poukázal na možný súvis smrti moderátora Júliusa Viršíka a jeho očkovania pred niekoľkými týždňami.

„STRATA ŽIVOTA V STREDNOM VEKU
Odchod poprednej osobnosti populárnej hudby, Jula Viršíka, je stratou pre Slovensko.
Jeho úmrtie vyvoláva viaceré otázky. Okrem iného odhaľuje vážne problémy slovenského zdravotníctva. Smrť nastala mesiac po očkovaní. Ak sa dal očkovať, isto s tým nerátal.
Ak mal pokročilú aterosklerózu srdcových tepien, správne vedené preventívne prehliadky ju mohli odhaliť. Mohol a mal mať za sebou kardiochirurgický výkon – koronárny bajpas (jednoduchý, dvojitý alebo aj trojitý).
Ak v srdcovej tepne vznikla zrazenina, nastal infarkt. Skoro každý srdcový infarkt je spôsobený práve krvnou zrazeninou. Nemožno vylúčiť účasť vakcíny (podanej niekoľko týždňov predtým) na trombogenéze.
A tak si pri tejto predčasnej smrti položme otázku: zlyhala prevencia srdcovocievnych chorôb, alebo bola na príčine prevencia vírusovej infekcie?
Keby sme každý deň rátali úmrtia na infarkt myokardu a nie obete kovidu, “twenty five” by ešte žil.“

Julo Viršík zomrel nečakane 26. mája vo veku 56 rokov. Objavili sa dohady o tom, či jeho úmrtie nemohlo súvisieť s očkovaním vakcínou AstraZeneca, ktoré absolvoval 10. apríla, ako sa pochválil na Facebooku a vyzval ľudí, aby verili očkovaniu. Ministerstvo zdravotníctva takúto možnosť striktne odmieta a odvoláva sa na výsledky pitvy.

Vedúci slovenských patológov MUDr. Palkovič však nedávno objasnil, že súvislosť očkovania s úmrtím sa dá jednoznačne preukázať iba v prípade okamžitého, dramatického úmrtia, napr. na anafylaktickú reakciu.

Preto ak by experimentálna vakcína nejakým spôsobom prispela k úmrtiu Jula Viršíka na infarkt, neveríme, že by to pitva preukázala.

Vakcína proti COVID-19 AstraZeneca je na trhu spolu 4 mesiace na základe podmienečného schválenia a nemá skončenú ani 3. fázu klinických skúšok. Karpatskí odborníci Jarčuška, Krčméry a Sabaka sa však tvária, že vedia, ako rýchlo môže alebo nemôže experimentálna vakcína spôsobiť trombózu – vraj len do mesiaca po očkovaní.