Poradný výbor FDA odmietol plošné podávanie 3. dávky COVID vakcín

Ostatné vakcíny

FDA advisory board, odborný poradný výbor americkej vládnej agentúry pre potraviny a lieky, odmietol plošné podávanie 3. dávky COVID vakcín pre všetkých vo veku 16 a viac, v pomere hlasov 16:2. Výbor skonštatoval, že pre odporučenie takéhoto očkovania je málo údajov o účinnosti a bezpečnosti. Dr. Phil Krause sa posťažoval, že nemali priestor vyhodnotiť dodané údaje.

Dokonca aj známy vakcínový magnát Dr. Paul Offit povedal, že u mladších ľudí sa bál podporiť tretiu dávku kvôli riziku myokarditídy. Výbor bol oboznámený aj s vedeckým článkom, ktorý označil tretiu dávku za zatiaľ nevhodnú – účinok vakcíny voči infekcii síce slabne, ale voči ťažkému priebehu údajne stále chráni aj bez tretej dávky.

Výbor následne jednohlasne schválil podávanie 3. dávky ľuďom od 65 rokov vyššie a ďalším, pre ktorých hrozí vysoké riziko z ochorenia COVID-19.

Peter Marks z FDA pripomenul výboru, že ich rozhodnutie nie je záväzné a FDA sa zariadi podľa seba. To je pochopiteľne pikantné vzhľadom k nedávnemu škandálu, kde dvaja čelní odborní predstavitelia FDA odišli na protest proti politickému tlaku Bidenovej administratívy na schválenie tretej dávky.

CDC bude mať zasadnutie svojho vlastného výboru Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP). Podľa aktuálnych poznatkov, účinnosť dvoch dávok voči hospitalizácii klesla u vakcíny Pfizer z 91 na 77 % u zdravých dospelých. U zatiaľ jednodávkovej vakcíny Johnson & Johnson sa táto účinnosť odhaduje na 71 %.