Štúdia: Očkovaní zdravotníci majú po nakazení deltou 251-krát väčšiu virálnu nálož než pacienti s inými variantami v prvej vlne

Ostatné vakcíny

Vedci zo skupiny klinického výskumu Oxfordskej univerzity poslali do prestížneho časopisu Lancet do recenzného konania štúdiu, v ktorej skúmali vírusovú nálož u plne (2-krát) očkovaných vietnamských zdravotníkov vakcínou AstraZeneca/Oxford, ktorí sa nakazili vírusom SARS-CoV-2.delta. Zistili, že je 251-krát väčšia, než bola u pacientov v marci a apríli 2020, čiže v čase kedy sa ešte neočkovalo a šírili sa iné varianty vírusu. V každom prípade to znamená, že očkovaní, keď sa nakazia, vedia byť skvelými prenášačmi ochorenia, ešte lepšími než boli v prvej vlne chorí ľudia s inými variantami vírusu.

Autori štúdie uvádzajú, že infekcie u očkovaných (tzv. prelomové infekcie) sa spájajú s vysokou vírusovou záťažou, dlhšou pozitivitou PCR testov a nižšou hladinou neutralizačných protilátok než u neinfikovaných, avšak nenašla sa korelácia medzi hladinou protilátok a vírusovou náložou alebo nástupom príznakov. (Pozn., to treba zdôrazniť pre prípad, že by chcelo COVIDbyro otočiť štúdiu v zmysle hesla „keď vakcíny nefungujú, treba očkovať častejšie“; ani vyššia hladina protilátok vyvolaná prípadným ďalším preočkovaním zrejme nezabráni šíreniu)

Štúdia prispieva k vysvetleniu prenosu infekcie ako aj ohromných nárastov šírenia vo vysoko zaočkovaných populáciách.

Svetoznámy vedec prof. Peter McCullough komentuje, že očkovanie môže zmeniť priebeh ochorenia a umožniť očkovaným nosiť veľkú vírusovú nálož v nosohltane pred tým, než dostanú príznaky ochorenia, čo z nich môže urobiť presymptomatických superprenášačov.

Štúdia podľa neho ukázala, že k prenosu došlo napriek prísnej uzávierke nemocnice, a očkovaní lekári sa nielenže nakazili, ale takmer určite preniesli infekciu aj na svojich pacientov.

Toto je ďalšia štúdia ktorá preukazuje, že očkovaní po nakazení šíria vírus rovnako dobre ako neočkovaní.

Vakcína nebráni prenosu ochorenia

Upozornila aj Jana Ray Tutková.