Rektor Zima: Mladí by sa ockovat nemali

Ostatné vakcíny

Biochemik Tomáš Zima, rektor Univerzity Karlovy povedal svoje odborné názory v rozhovore zverejnenom pod veľavravným názvom Rektor Zima: Mladí by se očkovat neměli, stojím si za promořováním i nesmyslností plošného testování. Hoci je zástancom očkovania, neplatí to o očkovaní mladých proti COVID-19.

Očkovať mladých, trebárs pod 15 rokov, kde na to tie štúdie nie sú, aspoň donedávna neboli a teraz sa zrazu zrodili? Myslím, že primárne treba tlačiť, aby boli očkovaní starí ľudia…

Myslím si, že mladý človek do 20-25 rokov, ak nebude očkovaný, tam to riziko pre neho osobne nevidím, a tí ostatní (starší) budú očkovaní a chránení… – jeho rodič, učiteľ bol prioritne očkovaný…“ U mladých je skôr zástanca získania prirodzenej imunity prekonaním ochorenia, pretože tá je najlepšia.

Poukázal na nedostatok dát o fungovaní vakcín, ako príklad uviedol závažnú komplikáciu – myokarditídu v súvislosti s očkovaním, ktorá sa študuje.

Bol by som opatrný v tej kategórii detí do povedzme 20+, pretože treba povedať, že všetky tieto vakcíny dostali predbežný súhlas EMA, pretože sa práve nevie, ako to bude dlhodobo fungovať, ako to bude dlhodobo pôsobiť. Počkal by som trebárs rok-dva a potom zanalyzoval dáta.

Rúška majú zmysel iba vo vymedzených prípadoch v interiéri, napr. v hromadnej doprave. Poukázal na nezmyselné vynucovanie v exteriéri v prírode, na bicykli apod.

Ocenil prácu zdravotníkov, vďaka ktorým zdravotnícky systém neskolaboval.