Prestížny časopis obvinil cenzorov („overovateľov faktov“) Facebooku z neschopnosti



Editori prestížneho lekárskeho časopisu British Medical Journal (BMJ) Fiona Godleeová a Kamran Abbasi napísali list majiteľovi firmy Meta (predtým: Facebook), v ktorom komentovali správanie cenzorov („overovateľov faktov“) ktorých firma najala na kontrolovanie „dezinformácií“ ohľadom COVID-19.

BMJ predtým zverejnil článok o škandáli firmy Ventavia, ktorá sa zúčastnila testovania preparátov firmy Pfizer (Comirnaty). Jej bývalý zamestnanec totiž poskytol dôkazy, ktoré nasvedčovali, že podmienky skúšok mohli byť nedostatočné a mohla byť ohrozená bezpečnosť pacientov a dôveryhodnosť výsledkov. Napriek oznámeniu priamo dozorujúcej agentúre FDA, ani po roku neprebehla v tejto súvislosti žiadna inšpekcia.

Facebook však označil článok za „novinkový blog“ a za „čiastočne nepravdivý“ a varoval používateľov pred zdieľaním tohto článku ako „hoaxu“, hoci neposkytol žiadne dôkazy o nepravdivosti.

BMJ sa obrátil na cenzorov so žiadosťou o nápravu, avšak neúspešne. Preto sa nakoniec obrátil priamo na majiteľa Meta, a sťažuje sa na postup cenzorov a ich neschopnosť.

Prípad ukazuje absurdnú úroveň cenzúry, keď dokonca ani jeden z najrenomovanejších odborných časopisov na svete, vychádzajúci od roku 1840, si nemôže dovoliť slobodne zverejniť podozrenia o priebehu časti skúšok masovo používaného experimentálneho génového preparátu („vakcíny“) proti COVID-19 bez toho, aby čelil represiám.