Právnici: Ako bez negatívneho testu?



Viacero právnikov sa vyjadrilo k právnemu stavu a situácii ľudí, ktorí sa nezúčastnili „dobrovoľného“ testovania a ktorí podľa uznesenia vlády č. 298/2020 a vyhlášky ÚVZ z 30.10.2020 majú mať obmedzené právo na slobodu pohybu.

Advokátska kancelária Weis and Partners zverejnila „Manuál netestovaného„. Na úvod uvádza: „Uznesenia vlády sú neplatné, vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva určujú osobám povinnosti a obmedzenia v rozpore s platným právom.“ Apeluje na policajtov, aby plnili svoju povinnosť v súlade so zákonmi a nespôsobovali bezdôvodnú ujmu občanom, ktorou je podľa kancelárie aj neoprávnené oboznamovanie sa so zdravotným stavom občana. Ďalej nasledujú právne rady pre typické situácie.

JUDr. Lukáš Machala zverejnil článok „Ako zajtra bez negatívneho testu“ v ktorom opisuje typické situácie, ktorým môže byť občan vystavený. Vyzýva zachovať pokoj ale dôrazne hájiť svoje práva, pričom cituje platné zákony a Ústavu. Súčasný stav nazýva nástupom tvrdej a nezákonnej totality.

Podobný manuál zverejnila aj JUDr. Adriana Krajníková, ktorá označuje vyhlášky ÚVZ a uznesenia vlády za nezákonné a nulitné.

JUDr. Štefan Harabin zverejnil vzorovú výzvu pre zamestnávateľa, ktorý by nechcel vpustiť zamestnanca na pracovisko na základe nepredloženia certifikátu z testovania.

Advokátska kancelária Advokát Ivor zverejnila Výzvu na odstránenie protiprávneho stavu a výzvu na upustenie od vyvíjania nátlaku na obyvateľov SR. „K tejto výzve … a k vypracovaniu posledných právnych analýz som pristúpil aj z toho dôvodu, že chcem napĺňať a vysoko si ctím poslanie advokáta a advokácie…“

JUDr. Marica Pirošíková analyzovala medzinárodné dohovory, ktoré sa týkajú ľudských práv počas núdzového stavu. Občan, ktorý sa cíti ukrátený na ľudských právach niektorým právnym predpisom, môže za súčasnej situácie dať podanie priamo na Európsky súd pre ľudské práva.

JUDr. Ján Čarnogurský ml. uvádza, že ak zamestnávateľ nevpustí zamestnanca na pracovisko na základe nepredloženia certifikátu z testu, ide o prekážku v práci na strane zamestnávateľa podľa § 142 ods. 3 Zákonníka práce. Podľa neho zamestnanec môže uviesť, že nie je povinný ukazovať test týkajúci sa zdravia, a ani oznamovať zamestnávateľovi, či test má alebo nemá. Zamestnanec oznámi, že si uplatňuje nárok na náhradu mzdy a že nesúhlasí s neplateným voľnom.

Úrad vlády odmieta, že by zamestnávatelia nemohli vyžadovať doklad o negatívnom teste. Reagoval tak na stanovisko Úradu pre ochranu osobných údajov ktoré uviedlo, že nie je dostatočný právny základ pre takéto požiadavky.