Zatĺkať, zatĺkať, zatĺkať? Prof. Glasa na TV Lux o vakcínach proti COVID-19



Profesor Glasa z Ústavu biomedicínskej etiky bol hosťom v relácii Jeden na jedného v TV Lux, aby ospieval radostnú zvesť o príchode vakcíny proti COVID-19. A to takmer doslova – pripodobnil ju k narodeniu Spasiteľa a len-len že nezanôtil aj nejakú vakcinačnú koledu. Veď, čo nebolo, môže byť, snáď sponzori z farmafiriem pre budúcnosť nejakú aj nechajú skomponovať. Napríklad „Dobrý Pfizer sa narodil“ alebo „Čas radosti injekčnosti“.

Každopádne, podľa prof. Glasu tí, ktorí otáľajú s očkovaním, beda, páchajú ťažký hriech.

Najzaujímavejšie však bolo, ako sa prof. Glasa popasoval s priamou otázkou na bunky pôvodne pochádzajúce z umelo potratených detí. Najprv ju odbil vetou „Je smutné, že sa stále hovorí o potratených plodoch“. Chápeme to tak, že mu robí veľké starosti, že sa o tejto téme stále hovorí; keby sa o nej nehovorilo, tak by sa ho na to nepýtali v televízii a on by nemusel hľadať inovatívne spôsoby ako na to (ne)odpovedať.

Keď dostal neskôr druhýkrát túto otázku, tak najprv sa ju pokúsil zosmiešniť odpoveďou „V tých vakcínach žiadne mleté potratené deti nie sú, ani ich súčasti“, a potom neveľmi ochotne pripustil, že kedysi, ale bolo to vraj dávno, v 60. rokoch, sa pri výskume použili také bunky, ale bola by vraj veľká škoda, keby tie deti boli potratené nadarmo.

Čitateľov zrejme zaujíma pravda, takže sa pozrime na zhrnutie zverejnené vo vedeckom časopise Science. Bunkové línie namnožené z umelo potratených ľudských plodov sa používajú priamo pri výrobe vakcín AstraZeneca/Oxford, Janssen/Johnson&Johnson, CanSino/Beijing, Sputnik V. Zjednodušene, každú ampulku takejto vakcíny nejakým spôsobom vyprodukovali bunky namnožené z niekdajšieho umelého potratu. Ledaže by firmy zmenili technológiu, čo je však teraz pri miliardových objednávkach nepravdepodobné.

Firma Pfizer tiež použila takéto bunkové línie počas vývoja vakcíny, ale už nie pri každodennej výrobe.

Mimochodom, aby sme opäť uviedli na pravú mieru tvrdenia prof. Glasu: keďže bunkové línie tiež starnú, popri MRC-5 z roku 1966 už sa používajú aj mladšie bunkové línie, napríklad HEK 293 z roku 1973 a PER.C6 z roku 1985.

Aktualizácia: O použití bunkových línií pochádzajúcich z umelých potratov pri výrobe korónavakcín informovala už aj TA3 4.12.2020, hoci samozrejme nezabudla zdôrazniť, že tieto bunkové línie nie sú súčasťou vakcíny samotnej.

Aktualizácia: Zdá sa, že na Youtube sú skryté (cenzurované) niektoré nepohodlné komentáre. Relácia však vzbudila aj tak masívnu vlnu kritiky.