Vakcína AstraZeneca/Oxford prekvapila veľkým výskytom nežiaducich účinkov

Nežiaduce účinky | Ostatné vakcíny

Dva regiónu vo Švédsku pozastavili očkovanie proti COVID-19 vakcínou AstraZeneca/Oxford kvôli nečakane vysokému výskytu nežiaducich účinkov – až štvrtina očkovaných zamestnancov nemocnice hlásila nežiaduce účinky, najmä horúčky, zimnicu, bolesti apod., a mnohí nenastúpili do práce. Preto bolo pozastavené očkovanie, aby ďalším očkovaním veľkého množstva zamestnancov naraz nebola ohrozená prevádzka zariadení.

Andreas Heddini, lekársky vedúci severského regiónu firmy AstraZeneca, označil tieto výsledky za prekvapivé, pretože v klinických štúdiách sa takéto nežiaduce účinky objavili len u cca 10 percent očkovaných. Zdôraznil, že sa neobjavili vážne nežiaduce účinky.

Ako sme už uviedli, niektoré slovenské školy sa nemohli otvoriť pretože po víkendovom očkovaní touto vakcínou, značná časť učiteľov nebola schopná nastúpiť do práce.

V Nemecku si odborníci vynútili verejnú diskusiu o vakcíne Astra-Zeneca. Následne sa veľké množstvo zdravotníkov nedostavilo na dohodnuté očkovacie termíny; napríklad v Münsteri až 30 percent.