V Nórsku zomrelo 23 ľudí očkovaných proti COVID-19

Nežiaduce účinky | Ostatné vakcíny

V Nórsku do niekoľkých dní po očkovaní proti COVID-19 vakcínou firmy Pfizer zomrelo už 23 ľudí. Podľa Nórskej agentúry pre lieky išlo o ľudí nad 80 rokov ktorých zdravotný stav bol zlý. „Zaregistrovali 23 úmrtí súvisiacich s očkovaním. Doteraz preskúmali celkom trinásť z nich. Časté vedľajšie účinky by podľa všetkého mohli prispieť k závažnejšiemu priebehu ochorenia u starších ľudí.

Smrť trinástich obetí bolo podrobených pitve, pretože pravdepodobne súviseli s nežiaducimi účinkami vakcíny. Ďalších 9 očkovaných utrpelo vážne nežiaduce účinky, no nezomreli. Dosiaľ sa v Nórsku zaočkovalo približne 30000 ľudí, s dôrazom na dlhodobých obyvateľov zariadení pre seniorov.

Práve takýmto ľuďom sa očkovanie najviac odporúčalo, Nórsko už zvažuje zmenu odporúčaní, aby sa viacej bral do úvahy zdravotný stav. „Lekári musia starostlivo vyhodnotiť, pre koho je očkovanie vhodné a pre koho nie„. Klinické skúšky totiž neskúmali účinok vakcín u vážne chorých a len minimum účastníkov malo nad 85 rokov.

Nemôžeme vylúčiť, že nežiaduce reakcie na vakcínu v rámci dní po očkovaní (ako napríklad horúčka a nevoľnosť) by mohli prispieť k vážnejšiemu priebehu a smrti u pacientov s vážnym sprievodným ochorením.