Pondelkom končia povinné rúška počas vyučovacích hodín na základných školáchÚrad verejného zdravotníctva oznámil, že od pondelka 4.10 dostanú žiaci základných škôl „výnimku“ z „povinnosti“ nosiť rúško počas vyučovacích hodín.

Je možné, že tento zvrat prišiel na základe stoviek trestných oznámení na učiteľov a riaditeľov škôl, a posledným klincom bola zrejme aktivita iniciatívy „Do školy bez podmienok“, ktorej členovia išli osobne doručiť memorandum v mene 60000 rodičov priamo na Úrad verejného zdravotníctva v Bratislave. Počas tejto akcie natočili aj pracovníkov na chodbách úradu, ktorí nemali rúška; v situácii mučenia detí týmto opatrením niekoľko hodín denne ide o veľké pokrytectvo a pohŕdanie. Video malo pol milióna pozretí.

Úspech protestu zrejme viac závisí na jeho prevedení, mieste a čase, než masovosti; desaťtisíc protestujúcich pre úradom vlády v sobotu, kedy je úrad aj tak prázdny, nemá taký vplyv ako hŕstka odhodlaných ľudí priamo v centre diania počas pracovnej doby, keď si aj úradníci myšlienkovo izolovaní od národa uvedomia, že fyzicky od národa izolovaní nie sú.

Protest tiež ukázal, že jednotlivec voči úradom nezmôže toľko, ako skupina odhodlaných občanov ktorí sa nenechajú zastrašiť.