Inštitút Roberta Kocha upozorňuje na riziká dlhodobého nosenia respirátorov FFP2



Renomovaná nemecká zdravotnícka agentúra Robert Koch Institut má na svojej webstránke „Odpovede na často kladené otázky o chorobe SARS-CoV-2 / COVID-19“ z 18.3.2021 svoje odporúčania ohľadom nosenia respirátorov. Dôrazy sme pridali.

Ako sa masky FFP2 nosia v pracovnom kontexte?

Ochranný účinok masky FFP2 je zaručený iba vtedy, ak je nosená nepretržite a pevne (t.j. aby zodpovedala tvaru tváre a priliehala k pokožke). V rámci bezpečnosti práce je tesné nasadenie masky zabezpečené takzvaným FIT testom.

Pri správnom použití masiek FFP2 sa zvyšuje dýchací odpor, čo sťažuje dýchanie. Z tohto dôvodu by sa mala pred nosením ponúknuť prehliadka zdravia pri práci, aby sa individuálne vyhodnotili riziká pre používateľa.

V súlade s požiadavkami na bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci je u zdravých ľudí nepretržitá doba nosenia masiek FFP2 obmedzená (pozri informácie výrobcu, zvyčajne 75 minút a potom 30-minútová prestávka). Tým sa minimalizuje stres pracovníka v dôsledku zvýšeného odporu dýchania. Masky FFP2 by sa navyše nemali používať viackrát, ako bolo zamýšľané, pretože sa zvyčajne jedná o výrobky na jedno použitie.

Čo je známe z vedeckého výskumu o zdravotných účinkoch masiek FFP2?
Masky FFP2 sa doteraz v kontexte bezpečnosti práce používali na konkrétny účel a cielene. Mimo systému zdravotnej starostlivosti preto doteraz neboli vykonané žiadne štúdie o zdraví, prípadne ani dlhodobých účinkoch ich používania (napr. v rizikových skupinách alebo u detí). V štúdiách so zdravotníckymi pracovníkmi boli opísané vedľajšie účinky ako ťažkosti s dýchaním alebo dermatitída na tvári v dôsledku konečného zovretia.

Čo treba brať do úvahy pri použití masiek FFP2 v rizikových skupinách?
Pri použití masiek FFP2 u ľudí s napr. zhoršenou funkciou pľúc alebo u starších ľudí nemožno vylúčiť negatívne účinky na zdravie. Osobám patriacim do rizikovej skupiny by mal nosenie FFP2 masiek, pokiaľ je to možné, ukázať lekár, aby sa zaistilo správne nasadenie. Používatelia by mali byť informovaní o správnom, a ak je to potrebné, jednorazovom nosení, manipulácii a rizikách. Okrem toho by sa doba nosenia, ktorá je opodstatnená pre nositeľa, mala určovať individuálne, berúc do úvahy informácie výrobcu, aby sa minimalizovali možné účinky na zdravie.

Čo je potrebné dodatočne zvážiť v súvislosti s používaním masiek FFP2 laikmi?
Doposiaľ sa neurobili žiadne vedecké štúdie o možnom účinku takéhoto opatrenia.“

Ďalšie odporúčania zverejnila stránka Familie.de:

Aj keď sa na jednej strane takouto maskou musíte v súčasnosti chrániť o to viac, že ​​patríte do rizikovej skupiny pre korónu, maska ​​môže tiež viesť k zdravotným problémom. Starší ľudia by preto určite mali mať lekára, ktorý im ukáže, ako ju správne používať, a masku nenosiť v jednom kuse dlhšie ako 30 minút. Maximálna doba nosenia by nemala presiahnuť 8 hodín.“