Infektológ Sabaka zavádza ohľadom trombóz po očkovaní

Nežiaduce účinky | Ostatné vakcíny

K prípadu 39-ročnej úradníčky, matky dvoch detí, ktorá sa nasledujúce ráno po očkovaní COVID vakcínou firmy Pfizer už nezobudila, sa vyjadroval mediálne známy infektológ Peter Sabaka. K prípadu okrem iného podľa magazínu Plus 1 deň uviedol:

„Mladé ženy sú v riziku trombóz po vakcíne od firmy AstraZeneca po prvej dávke. Ale po druhej dávke Pfizeru, to určite nie. Tam nič také zaznamenané nebolo. V žiadnom prípade nie. Sú obrovské skúsenosti s Pfizerom a s Modernou z Izraela, USA, Veľkej Británie a podobne a nič také pozorované nebolo. Čiže ženy v produktívnom veku rozhodne nie sú rizikové z hľadiska mRna vakcín, Pfizer a Moderna.“

Overme si teda tvrdenia Petra Sabaku v americkom systéme hlásenia nežiaducich účinkov VAERS – zadáme kritériá:

Vek: 18-59
Pohlavie: ženské
Príznaky: trombóza
Dávok vakcíny: 2
Vakcína: COVID19 (MODERNA) (1201); COVID19 (PFIZER-BIONTECH) (1200)

Výsledok je 136 hlásení. Ak to zúžime na život ohrozujúce udalosti, je ich 34, plus jedno úmrtie. Je pritom známa veľká podhlásenosť; podľa odhadov je vo VAERS hlásených len 1-5% zo skutočného výskytu nežiaducich účinkov.

Hlásenie vo VAERS síce nie je dôkazom, že udalosť spôsobila vakcína, ale Peter Sabaka predsa tvrdí, že ani „nič také zaznamenané nebolo, v žiadnom prípade nie“. Ako vidíme, to jednoducho nie je pravda.