Čo vyplýva zo slov člena Pandemickej komisie?Infektológ Pavol Jarčuška z Pandemickej komisie vlády v rozhovore pre Nový Čas opisoval situáciu. Na otázku redaktora „Blíži sa obdobie chrípky. Ako budeme vedieť odlíšiť, či náhodou nejde o koronavírus, bude vznikať panika pri prvom zakašľaní…

uviedol: „Jednoznačne odporúčam zaočkovať sa proti chrípke, lebo tak ju takmer nemám šancu získať. Okrem toho, chrípka je ochorenie, ktoré má vždy ťažký priebeh, u koronavírusu máme veľa asymptomatických nosičov, u chrípky to tak nebýva. Chrípka má príznaky veľmi podobné ako ťažší priebeh koronavírusu – bolesti svalov. Slabosť a skleslosť organizmu, kašeľ a nástup je náhly. Pri koronavíruse to tak zvyčajne nie je, ale môže sa to stať. Pri vážnejších prípadoch to budeme musieť odlíšiť diagnostikou, pri tých ostatných bude stačiť zostať doma a vyležať to.“

(zdôraznili sme podľa nás najdôležitejšie riadky)

Aj keď Dr. Jarčuška chcel týmito slovami zrejme zvýrazniť odporúčanie očkovania proti chrípke, z jeho výroku vyplýva to, čo už tvrdia viacerí lekári – že korónavírusové infekcie nie sú závažnejšie ako sezónna chrípka.

Pozrime sa teda na oficiálne čísla

Máme dosiaľ 5066 pozitívne testovaných za pol roka, denne sa to pohybuje okolo 100, ktorí väčšinou nemajú žiadne príznaky a v minulých sezónach by sa považovali za zdravých. Ak vezmeme denný počet ľudí s príznakmi, tí sa dajú spočítať na prstoch. Za pol roka bolo 95 ľudí hospitalizovaných z ktorých 37 zomrelo.

Porovnajme to s minuloročnou sezónou 2018/2019 kedy sme ešte slobodne žili a dýchali: bolo spolu 1 470 688 (jeden a pol milióna) zjavných ochorení dýchacích ciest, z toho chrípky a podobných ochorení bolo 157 644 (podľa oficiálnych údajov ÚVZSR). 123 ľudí bolo hospitalizovaných s ťažkým priebehom (SARI) z ktorých 57 zomrelo.

Prečo teda drastické obmedzenia osobnej slobody, ruinovanie domácností a celej ekonomiky?