Blanka Říhová: vakcína Nuvaxovid od Novavax je zastaralá

Nežiaduce účinky

Imunologička Blanka Říhová z mikrobiologického ústavu Akadémie vied povedala, že Novavax je starý typ vakcíny a nechápe, prečo na ňu niektorí ľudia čakajú.

„Vakcína, kterou nabízí Pfizer na základě mRNA, je naprosto dokonalá, technologicky vyvinutá moderní vakcína, která organismus vedlejšími účinky zatěžuje co nejméně. Zatímco nová vakcína bude v podstatě na starém principu. To je pozměněná bílkovina, to znamená S protein, hrotový protein, a k tomu bude muset být dodávána ve spojení s adjuvans, které je vždy trošku zátěžové. Používáme ho u všech vakcín, jinak to ani nejde, to jen mRNA to nemá. Adjuvans je ale zkrátka určitým způsobem zátěž.“

Negatívum adjuvans priznal aj vedúci lekár Všeobecnej fakultnej nemocnice v Prahe Martin Balík.

Naše o.z. dlhodobo upozorňuje, že adjuvans – látky ktoré majú spôsobiť reakciu imunitného systému – sú rizikové a sú príčinou väčšiny nežiaducich účinkov. Vakcínu od Novavax preto nepovažujeme za bezproblémovú.

Avšak tvrdenia pani Říhovej o „dokonalej“ vakcíne Pfizer považujeme za najlepší príklad odtrhnutosti akademického pracovníka od reality. Tento mRNA „skvost“ už má ohlásených k 12.1.2022 až 5230 hlásených podozrení z nežiaducich účinkov, z toho 829 závažných, čo je 60- resp. 52-krát viac, než všetky „štandardné“ vakcíny za celý rok 2019 dohromady.