Nemecký odborník: Vonku je rúško zbytočné, nákaza sa šíri vnútri



Nemecký biofyzik, odborník na aerosóly Gerhard Scheuch poskytol rozhovor, ktorý zverejnil denník Pravda. Poukazuje v ňom na nezmyselnosť nosenia rúšok a respirátorov v exteriéri.

Podľa neho sa v exteriéri (vonku) nákaza prakticky nešíri, pretože infekčné aerosóly sa rýchlo rozptýlia. Výnimkou sú situácie blízkeho kontaktu a zhlukovanie ľudí, kedy je vhodné nasadiť si rúško. Ináč je zástancom pohybu na čerstvom vzduchu ako významného prvku prevencie ochorení, a to bez prekážok na dýchacích cestách.

Odvolal sa na výskum Inštitútu Roberta Kocha, podľa ktorého spomedzi 48000 prípadov COVID-19, iba 3 nastali kvôli prenosu v exteriéri, a to počas pikniku kedy jeden človek nakazil ostatných (zjavne teda išlo o skupinku ľudí dlhšie zotrvávajúcich v blízkosti).

Vedec odporúča, aby sa riešil skutočný problém, ktorým je šírenie v interiéri, kde dochádza prakticky ku všetkým infekciám. Za rozumné opatrenia považuje najmä rozostupy, hygienu rúk, a v interiéri rúška a častejšie vetranie.

Vedec poukázal aj na výskumy, podľa ktorých prenos nákazy z ľudí bez akýchkoľvek príznakov ochorenia nie je až taký častý.

Dr. Scheuch kritizuje úrady, že namiesto toho, aby podporovali zdravie, nútia ľudí zostávať vnútri, pretože vonku ich policajti kontrolujú a pokutujú za nenosenie rúšok, čo považuje za šialené. Podľa neho to úrady nerobia na základe vedy, ale ľahšej kontroly. Prirovnal ich v anekdote k opilcovi, ktorý hľadá kľúčik pod pouličnou lampou. Druhý sa ho pýta: „A stratil si ho tu?“ – „Nie, ale tu je svetlo“.