Nemeckí odborníci spracovali dokument o šírení korónavírusu



Pracovníci Vysokého učení technického v Brně, Ústavu chemických procesů Akademie věd ČR a Českého metrologického institutu, pod záštitou České aerosolové společnosti, preložili dokument renomovaných odborníkov z nemeckej Spoločnosti pre výskum aerosolov (Gesellschaft für Aerosolforschung, GAeF).

Dokument podrobne pojednáva o šírení korónavírusu z hľadiska fyziky. Šírenie prebieha prevažne kvapôčkami a aerosolom. Pri rozprávaní, kašľaní, kýchaní vznikajú oboje v rôznej miere, pri bežnom dýchaní vzniká iba jemný aerosol.

Kvapôčky a väčšie aerosolové častice, vďaka svojej veľkosti, obsahujú najvýznamnejšie infekčné dávky vírusu, preto môžu na krátku vzdialenosť ľahko a rýchlo preniesť nákazu. Na druhú stranu, sú ťažšie, preto majú len krátky dosah a potom padajú na zem. Preto je dôležité dodržiavať bezpečnú vzdialenosť cca 2 metre. Pri kýchaní a kašľaní môžu kvapôčky prekonať aj túto vzdialenosť. Dobre ich zachytáva aj obyčajné rúško alebo tvárový štít.

Jemný aerosol je ľahký a voľne poletuje vzduchom, preto v uzavretých priestoroch sa hromadí a ľahšie dochádza k nakazeniu. Vetranie je dôležitým opatrením.

Vo vonkajšom prostredí sa aerosoly rýchlo rozptýlia, preto vonku k nákaze prakticky nedochádza, iba ak pri zhromažďovaní ľudí. Pre lepšiu názornosť, z viac než 7000 dokumentovaných infekcií, iba k jedinej došlo vonku a pravdepodobne išlo o veľkú vírusovú dávku a malú vzdialenosť medzi osobami. (Poznámka: Tu je opäť potvrdená nezmyselnosť plošného nosenia rúšok vonku, prakticky by stačilo dodržiavať bezpečný odstup a nezdržiavať sa v zhlukoch).

Ochranu pred aerosolmi nie je ľahké dosiahnuť. Látkové a chirurgické rúška účinne zachytávajú len väčšie aerosoly a kvapôčky. Tvárové štíty nezachytávajú aerosoly vôbec. Respirátor FFP2 účinne zachytáva aj jemný aerosol, ale len v prípade, ak je dobre utesnený.

Odborníci preto odporúčajú kombinovať opatrenia – vetranie, odstup, respirátor, a nespoliehať sa len na jedno z nich.