Konzílium odborníkov vykročilo z tieňaPo tom, čo premiér Igor Matovič začal presadzovať tretie kolo „dobrovoľného“ plošného antigénneho testovania a novinári sa začali vypytovať, ktorí odborníci mu radia, konzílium odborníkov zverejnilo stanovisko cez televíziu TA3.

V stanovisku jasne píšu: „Konzílium odborníkov neodporúča ďalšie kolá celoplošného testovania najmä preto, že odčerpá energiu už teraz vyčerpaným zdravotníckym pracovníkom“.

Namiesto toho odporúčajú o.i. intenzívnejšie testovanie rizikových skupín osôb a sprístupnenie skutočne dobrovoľného testovania pre verejnosť. Zdá sa, že konzílium sa týmto radšej verejne dištancuje od utkvelých predstáv premiéra Matoviča, aby neskôr nebolo spájané s týmito nápadmi.

Profesor Jozef Šuvada konštatuje, že krízový štáb a pandemická komisia nerešpektujú odporúčania odborníkov.

Stanovisko zároveň konečne vynieslo na svetlo sveta dlho neznáme zloženie konzília:

  1. doc. MUDr. Mária Avdičová, PhD. – epidemiológ, RÚVZ Banská Bystrica
  2. prof. MUDr. Henrieta Hudečková, PhD., MPH – epidemiológ, JLF UK, Hlavný odborník MZ SR pre epidemiológiu
  3. prof. MUDr. Pavol Jarčuška, PhD. – infektológ, UNLP a LF UPJŠ, prezident Slovenskej spoločnosti infektológov
  4. prof. MUDr. Zuzana Krištúfková, PhD., MPH – epidemiológ, vedúca Katedry epidemiológie FVZ, SZU, prezident Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti SLS
  5. MUDr. Alena Koščálová, MSc. – infektológ, KIGM LF UK
  6. MUDr. Elena Prokopová – pediater, Hlavný odborník MZ SR pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast
  7. prof. MUDr. Mária Štefkovičová, PhD., MPH epidemiológ, RÚVZ Trenčín, hlavná odborníčka Hlavného hygienika SR pre epidemiológiu
  8. prof. MUDr. Jozef Šuvada, PhD., MPH, expert WHO

Žiaľ musíme konštatovať, že najmenej 80% konzília pozostáva z popredných postáv tvrdého provakcinačného jadra verejných zdravotníckych autorít. Profesorovi Jarčuškovi dokonca farmafirmy Pfizer a GSK sponzorujú mimovládku ktorej je riaditeľom. Preto máme obavy, aké odporúčania z konzília v takomto zložení vzídu.