Imunologička: Tehotné očkovaním riskujú zdravie, aj dieťaťa. Mladí, pozor

Nežiaduce účinky | Ostatné vakcíny

Imunologička RNDr. Zuzana Krátká, PhD. v rozhovore poukázala na viaceré problémy vakcín proti COVID-19 a na rozšírenú demagógiu. „Očkovanie nechráni druhých,“ uviedla Dr. Krátká.

Domáci odborníci, ktorí ovplyvňujú ministerstvo zdravotníctva, podľa nej ignorujú svetovo uznávaný fakt, že prekonanie ochorenia poskytuje prirodzenú imunitu. Dokumentuje číslami, že aj po dvoch dávkach vakcíny je opakovaná infekcia 2,5-krát častejšia u očkovaných než u ľudí ktorí mali pozitívny PCR test (čiže asi prekonali ochorenie).

Kampaň za očkovanie je založená na polopravdách. Robiť z vakcíny „vstupenku do normálneho života“ považuje za neetické.

Považuje za zásadný problém, že sa plošne očkuje vakcínami, ktorých dlhodobé účinky na zdravie nepoznáme. Keďže sa počas svojej kariéry venovala aj vývoju protinádorových vakcín (založených na podobnom princípe), vie, že vývoj trval roky vyhodnocovania dát, kým bola vakcína bezpečná. Preto ju znepokojuje, že teraz po pár mesiacoch sa očkuje plošne, dokonca ženy a deti, hoci nemáme potuchy, či to nebude mať nežiaduce účinke pre zdravie ženy alebo jej plodu. Nerozumie, ako vôbec môže byť vakcína týmto ženám odporúčaná.

U detí poukázala na fakt, že pre deti je COVID-19 ľahkým respiračným ochorením (úmrtnosť je 0,03%). Existujú síce zriedkavé následky, ako napr. multisystémový zápal, ale nevie sa, či vôbec vakcína takýmto veciam dokáže predísť. Je zásadne proti očkovaniu detí minimálne do skončenia 3. fázy klinických skúšok vakcín.

Považuje za neetické, že sa „zodpovednosť za kolektívnu imunitu“ prenáša na plecia mladých, pre ktorých má očkovanie len celkom minimálny možný prínos, a riziká sú zatiaľ neznáme, pričom niektoré (myokarditída, trombóza) sa už črtajú.

Očkovanie ľudí, ktorí prekonali ochorenie, považuje za zbytočné a dokonca riskantné – poukázala na dvakrát vyšší výskyt nežiaducich účinkov (46 vs 89%) a obrovský nárast hladiny protilátok u takýchto ľudí, avšak názory odborníkov ani v tomto neboli vládou akceptované.