Hlavný infektológ Jarčuška a jeho brat brali tisíce od výrobcu vakcíny a neefektívneho predraženého lieku na COVID-19Jana Ray Tutková zhrnula verejne dostupné informácie o príjmoch profesora Pavla Jarčušku a jeho brata Petra v článku Hlavný infektológ Jarčuška a jeho brat brali tisíce od výrobcu vakcíny a neefektívneho predraženého lieku na COVID-19.

Pavol Jarčuška je vrchný infektológ a člen poradného odborného konzília pri úrade vlády. Od firmy Pfizer dostal v rokoch 2019-2020 spolu 17694 EUR (najmä za odborné konzultácie apod.). Jeho neziskovka Euromedpro, v ktorej je riaditeľom, je tiež výrazne financovaná firmou Pfizer a GSK.

Pavol Jarčuška vypracoval v októbri aj liečebný protokol pre kritických pacientov s COVID-19 s použitím lieku Remdesivir, ktorý stojí 2100 EUR na jedného pacienta a v októbri ho WHO označila za neúčinný. Pritom, iste len zhodou okolností, dostával Pavol Jarčuška v období 2019-2020 honorár aj od výrobcu lieku, firmy Gilead.

Pavol Jarčuška bol jedným z prvých, ktorí už v septembri hlásali potrebu plošného očkovania proti COVID-19, ak možno dobrovoľne, ale v prípade potreby aj s možnosťou rôznych nátlakových metód, s cieľom dosiahnuť zaočkovanosť 65% v mene „kolektívnej imunity“. Pritom výrobca ani Európska lieková agentúra nesľubujú, že by vakcína mala schopnosť vytvoriť kolektívnu imunitu a uvádzajú, že nie je známe, či vakcína znižuje prenos ochorenia.