Dr. Bukovský: Pozor, denník SME šíri falošné správy a strach



Dr. Bukovský reagoval na článok denníka SME z 19.2.2021 „Vysoké dávky vitamínu C ani zinku pri covide nepomáhajú. Neobstál ani vitamín D.

Upozornil, že štúdia o zinku použila 50mg glukonátu zinku, čo predstavuje iba 7mg samotného atomárneho zinku. To je smiešne malá dávka. Dr. Bukovský zdôraznil potrebu podávať so zinkom aj látky, ktoré zlepšujú jeho vstrebávanie do buniek, napr. kvercetín alebo hydroxychlorochín.

Štúdia použila 8000mg (8g) vitamínu C rozdelené na 2-3 dávky. Dr. Bukovský tvrdí, že takáto dávka sa v črevách nevstrebe. V tomto sa Dr. Bukovský zásadne mýli, pretože v chorobe vstrebávanie vitamínu C mnohonásobne rastie, okrem toho je vstrebávanie individuálne. Žiaduce by bolo akurát rozdeliť na viacej dávok počas dňa. Ďalej Dr. Bukovský tvrdí, že pri takýchto dávkach podávaných dlhodobo hrozí predávkovanie železom. Táto obava nebola nikdy potvrdená, vitamín C zvyšuje vstrebávanie len v obmedzenej miere o cca 20%. Podrobnosti nájdete v knihe. Dr. Bukovský pripustil opodstatnenosť aspoň 1g 3x denne v chorobe, čo by sme považovali za úplné minimum. Správne tiež podotkol, že pri liečbe vážnejších priebehov sa úspešne používajú omnoho vyššie dávky než 8g, vo forme infúzie.

Vitamín D podali hospitalizovaným v jedinej dávke 200000IU a nezaznamenali významný rozdiel v dĺžke hospitalizácie. Problém je, že v uvedenej forme, cholekalciferol (D3) sa z takejto veľkej dávky vstrebe málo. U niektorých pacientov mohla byť pečeň z dôvodu COVIDu alebo sprievodných ochorení preťažená a neschopná spracovať naraz takúto dávku. Úspešné štúdie používali rýchlo dostupnú formu vitamínu D – kalcifediol, a to v niekoľkých dávkach.

Dolpňme ešte niekoľko informácií.

Meranie hladiny vitamínu D v krvi ukázalo, že takáto dávka stačila len na vyhrabanie sa z vážneho deficitu a pacienti sa dostali do spodnej oblasti normálu (≥30 ng/ml) a priemerne dosiahli hladinu 44,4ng/ml. To je trochu slabý cieľ pri liečbe vážneho ochorenia; žiaduce by bolo dosiahnuť skôr hornú oblasť normálu, 60-75 ng/ml, možno aj mierne nad. Niektorí pacienti (13,3%) na tom boli tak zle, že táto veľká dávka vitamínu D ani nestačila na to, aby dosiahli normálnu hladinu!

Zo štúdie vyplýva aj ďalšia pozoruhodná informácia: iba 10,9% pacientov v placebo skupine malo normálnu hladinu vitamínu D, to znamená, že 89,1% hospitalizovaných pacientov s COVID-19 má prevažne deficit vitamínu D. To ešte viacej zvýrazňuje potrebu prevencie.

Pripomeňme tiež, že priemer BMI v tejto štúdii bol 31,7 čo znamená, že pacienti boli prevažne obézni.

 

Thomas S, Patel D, Bittel B, et al. Effect of High-Dose Zinc and Ascorbic Acid Supplementation vs Usual Care on Symptom Length and Reduction Among Ambulatory Patients With SARS-CoV-2 Infection: The COVID A to Z Randomized Clinical Trial. JAMA Netw Open. 2021;4(2):e210369. doi:10.1001/jamanetworkopen.2021.0369

Murai IH, Fernandes AL, Sales LP, et al. Effect of a Single High Dose of Vitamin D3 on Hospital Length of Stay in Patients With Moderate to Severe COVID-19: A Randomized Clinical Trial. JAMA. 2021;325(11):1053–1060. doi:10.1001/jama.2020.26848