Dr. Bukovský: Ministerstvo zdravotníctva nabáda k poškodzovaniu zdraviaMUDr. Igor Bukovský, PhD, zverejnil video, v ktorom kritizuje ťažkú nekompetentnosť materiálu ministerstva zdravotníctva o prevencii COVID-19 (rovnaké informácie aj rovnaké chyby nájdete aj v prezentácii). Popri množstve štylistických chýb, materiál dáva absurdné odporúčania ohľadom vitamínov a minerálov.

Napríklad, v prípade zinku by človek musel zjesť asi kilo tekvicových semienok, aby získal 100mg – dávku pre posilnenie imunity pri začínajúcom ochorení.

Vitamín C – materiál uvádza, že dostatočný prísun je v strave (poznámka: to samozrejme nie je pravda) a že vysoké dávky nie sú odporúčané v prevencii, čo tiež nie je pravda.

Vitamín D sa v materiáli odporúča získať „prirodzene stravou (ryby, pečeň, vajíčka)“. MZSR si zjavne nespočítalo, koľko vitamínu D tieto zdroje obsahujú. Dr. Bukovský to urobil za nich: vajce obsahuje asi 17,5IU vitamínu D, takže na získanie dávky 5000IU, ktorá pri dlhodobom užívaní môže odstrániť deficit vitamínu D, by človek musel denne zjesť 285 vajec, alebo 10kg pečene, alebo 2,6kg sardiniek.

Nielenže takéto dávky nie je možné zjesť, ale keby sa to niekomu podarilo, do 3 dní by sa predávkoval vitamínom A, ktorý je v nich obsiahnutý.

Dr. Bukovský kladie otázku: keď MZSR nevie spočítať takéto jednoduché veci, akú máme záruku, že v ostatných ohľadoch riadenia COVID krízy si počína kompetentnejšie?