Do akej miery bráni očkovanie šíreniu SARS-CoV-2Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků (SMÍŠ) zverejnilo kritický článok, v ktorom analyzujú možnosti očkovania proti SARS-CoV-2 v prevencii šírenia nákazy. Samotnú otázku, či očkovanie zabráni šíreniu nákazy, považujú za jasnú – nedokáže, ako vidno na šírení nákazy v Dánsku, kde 96 % dospelej populácie je zaočkovanej.

Prevencia primárneho šírenia (proti nakazeniu samotného očkovaného) podľa citovaných dát rýchlo klesá, po 3-4 mesiacoch na 75 % (Pfizer, AstraZeneca) resp. 85 % (Moderna), čo v skutočnosti bude ešte menej, pretože v období zberu dát už panovala segregácia a očkovaní sa testovali menej, takže časť nákaz sa zrejme neodhalila.

Prevencia sekundárneho šírenia (z nakazeného na ľudí v okolí). Podľa jednej z citovaných štúdií, v čase najvyššej účinnosti 2 týždne po očkovaní bola účinnosť preparátu Pfizer asi 50 % proti variantu delta, a potom to rýchle klesalo a po 3 mesiacoch to bolo už len 24 %. AstraZeneca po 3 mesiacoch už nevykazovala žiadny účinok.