Osýpková kampaň WHO na Ukrajine — fraška na mnoho spôsobov

11+ rokov | 15 - 18 mesiacov | Dôchodcovia | Nežiaduce účinky | Odmietnutie očkovania | Povinné očkovanie | Povinné vakcíny

Dňa 25.3.2009 sa objavili agentúrne správy, že Ukrajinci prestávajú dôverovať vakcínam (v denníkoch SME a Pravda). Očkovanosť poklesla za necelý rok o 10 %, odkedy 17-ročný chlapec Anton Tishchenko z mesta Kramatorsk zomrel 13.5.2008 po očkovaní indickou vakcínou TresivacZA 26-X, v rámci kampane WHO. Diagnóza úmrtia bola 3-krát zmenená a telo bolo spopolnené. Avšak vyše 100 žiakov očkovaných tou istou sériou vakcíny bolo v priebehu niekoľkých dní hospitalizovaných s rovnakými príznakmi; do očkovania ich nútili pod zámienkou, že je povinné a súrne. Po týchto udalostiach úrady 17.5.2008 prerušili očkovací program pre adolescentov a dospelých.

Samozrejme, WHO popiera súvislosť úmrtia s očkovaním (kedy to tak nebolo?) a požaduje od úradov „obnovenie dôvery verejnosti v očkovanie„, a tlačí na pokračovanie očkovacej kampane, hoci ani dvojnásobné očkovanie doteraz neochránilo mnohých Ukrajincov od predchádzajúcich epidémií osýpok, a sú pochybnosti o výsledku predchádzajúcich očkovacích kampaní, ktoré taktiež organizovala WHO. 85% Ukrajincov je tak či tak séropozitívnych na osýpky a 89% na rubeolu, takže celoplošné očkovanie vlastne vôbec nepotrebujú. Prečo sa vlastne spájalo očkovanie proti osýpkam a rubeole? Jednoducho kvôli pohodliu, pretože by bolo „ťažké zorganizovať dve kampane“. Kto by sa vôbec pozastavoval nad tým, že mnoho ľudí dostane dávku vakcíny úplne zbytočne, a môže z nej mať nežiadúce účinky.

Výskumníci z Ukrajinskej akadémie lekárskych vied varovali pred možnými následkami takejto neuváženej kampane, avšak WHO úspešne presvedčila ministerstvo o potrebnosti kampane. Hlavný hygienik najprv verejne sľuboval, že vakcína bude riadne preskúšaná, registrovaná a ľudia budú mať na výber z vakcín od viacerých výrobcov. Nič z toho však nakoniec nesplnil a Ukrajinci sa museli uspokojiť s 9 miliónmi dávok vakcíny bez platnej registrácie, ktorej jedinou zárukou bol „certifikát“ WHO. Je pozoruhodné, že „kompetentní“ úradníci ministerstva zdravotníctva povolili masové očkovanie indickou vakcínou bez akýchkoľvek znalostí o rôznych sérotypoch osýpok, ktoré sa v jednotlivých krajinách líšia. Túto vakcínu, ktorá sa ináč používala takmer výhradne v rozvojových krajinách, medzičasom samotná India zakázala na svojom území po úmrtí 4 detí v Tamil-Nadu.

Kampaň sprevádzalo množstvo kontroverzií. Jednou z nich boli manipulácie v preklade príbalového letáku, ktoré mali navodiť dojem menej častých vedľajších účinkov a kratší rizikový čas pre potenciálne tehotné ženy. Krymskí obyvatelia boli ubezpečovaní, že ide o taliansku vakcínu. Italia, India, I ako I?

Ďalším problémom boli totalitné praktiky, ktoré používali niektoré oblastné hygienické stanice. Napríklad bolo vyhlásené v televízii v oblasti Ivano-Frankivsk, že študent, ktorý sa nepodrobí očkovaniu, nedostane zdravotné potvrdenie, ktoré je nutné ku prihláške na univerzitu. Pritom vlastne vynucovali očkovanie neregistrovanou vakcínou, 3 týždne pred oficiálnym termínom stanoveným ministerstvom zdravotníctva (26.5.2008). Iba niektoré oblasti očkovanie pred termínom odmietli, a teda s ním vlastne napokon ani nestihli začať (keďže bolo 17.5.2008 zrušené). Tieto okolnosti by mohli mať ešte dohru na súde, a viacerým ľuďom a inštitúciám by mohlo byť ešte poriadne horúco, pretože boli porušené ukrajinské zákony. Príslušné orgány však žiadnu aktivitu zatiaľ nevyvíjajú a celá ohromná očkovacia akcia ako veľkolepo začala, tak potichu skončila.

Jedna vec je však už viac-menej istá: za smrť Antona Tishchenka nie je zrejme nikto zodpovedný. Úrady tvrdia, že jeho smrť s očkovaním nesúvisela. Napokon, aký motív by mohli mať k opačnému tvrdeniu? Iba by tým zhoršili svoje postavenie v tejto fraške. Preukazovanie súvislosti je ťažké, a telo už bolo spopolnené. Keby sa aj teoreticky bolo podarilo dokázať, že za smrť môže vakcína, tak výrobca vlastne ani nemal zmluvu s nikým na Ukrajine. Zmluvu mal iba s UNICEF-om, ktorý konal na príkaz WHO a celú akciu v cene 5,3 milióna EUR zaplatil. UNICEF je sám osebe najväčším klientom farmaceutických firiem, vyrábajúcich vakcíny. Vakcínu doviezla WHO ako humanitárnu pomoc a dala jej svoj „certifikát kvality“, takže všetko je vlastne v najlepšom poriadku. Je prakticky vylúčené, že by sa kvôli Tishchenkovej smrti Ukrajina sporila s WHO, pretože by to mohlo vrhnúť pochybnosti na certifikačný proces WHO a vzbudiť nedôveru k podobným aktivitám WHO.

Dnes je zastrašovaná európska verejnosť, že neočkovaním Ukrajina vlastne ohrozuje svojich susedov chorobami. Toto nie je žiadny nový argument, rovnako bola ukrajinská verejnosť manipulovaná počas očkovacích kampaní WHO, pomocou sugestívnych grafov a animácií. Lenže rozdielnosť vakcínových a ostrých sérotypov v rôznych krajinách vrhá na toto tvrdenie vážny tieň manipulácie. Totiž, pri epidémiách v Dánsku a Švajčiarsku koloval osýpkový kmeň B3, v Rumunsku kmeň D4, na Ukrajine sa vyskytuje kmeň D6. Ďalším problémom týchto tvrdení je epidemiologická štatistika, ktorá ukazuje najväčšiu chorobnosť na osýpky v hlavnom meste a niektorých pohraničných oblastiach, čo naznačuje skôr import než export ochorenia.

Ministerstvo zdravotníctva medzitým prisľúbilo, že pripraví novú masovú očkovaciu kampaň proti osýpkam a rubeole. Zdá sa, že vždy keď sa škandál skončí bez konkrétnych postihov, úradníci rýchlo naberú odvahu na nové výmysly.

Voľne čerpané z: Olha SKRYPNYK, Unscheduled vaccination: GENIE SET FREE. Zerkalo Nedeli # 19 (698) 24 — 30 May 2008
(nájdete tam aj ďalšie podrobnosti) [EN]