späť

Zničená imunita po očkovaní proti kliešťovej encefalitíde

Petra z Banskej Bystrice

16. január 2011

Ako 21-ročná som sa dala zaočkovať proti kliešťovej encefalitíde - dnes mám 29. Po prvej vakcíne som pár dní po očkovaní dostala silnú alergickú reakciu v okolí pier - z ničoho nič mi začalo hnisať okolie pier, odpadávali mi kusy kože, ktoré predtým mokvali a hnisali. Každý deň som chodila na kalciové injekcie do žily. Ako-tak sa mi koža zahojila, avšak akonáhle som vynechala čo i len jednu injekciu, okolie pier opäť veľmi zahnisalo.

Po mesiaci som dostala ďalšiu očkovaciu vakcínu proti kliešťovej encefalitíde. To sa mi stav zhoršil natoľko, že som v priebehu mesiaca a pol vybrala štyri rôzne druhy antibiotík, na ktoré moje telo bohužiaľ vôbec nereagovalo. Okolie pier mi neustále hnisalo, odpadávalo, cítila som sa malátne a slabo. Navyše, všimla som si, že pri zjedení určitých potravín som sa vyhádzala. (pozn. dané potraviny mi predtým nikdy nerobili problém). Nasledovali rôzne vyšetrenia u dermatológa, alergológa, imunulóga.

Na imunológii mi zistili imunitu takmer nulovú - pol roka ma museli liečiť na imunitu. Tiež mi zistili alergiu na parfémy a alergie na niektoré lieky, ktoré som predtým nikdy nemala. Navyše, atopický ekzém, ktorý mi od puberty úplne vymizol, sa po očkovaní opäť objavil a bojujem s ním doteraz. Tretiu vakcínu mi imunológ neodporučil, hoci jeho záver bol, že nemôže potvrdiť ani vyvrátiť danú reakciu v súvislosti s očkovaním. Koža v okolí pier mi hnisala takmer rok - nemálo finančných prostriedkov som investovala do drahých krémov, mastí, liekov, doplnkov výživy, laserov v kozmetických salónoch, liečiteľov, aby som sa problému zbavila.

Dnes už problém s hnisajúcim okolím pier nemám, no alergie na parfémy a jeden hormonálny liek mám doteraz. Odvtedy som v očkovaní opatrná. Dnes mám 7-mesačné dieťa, ktoré očkovať nedám (bohužiaľ, moje dieťa je očkované 'len' proti TBC v pôrodnici). Moja skúsenosť s očkovaním ma prinútila pozrieť sa na očkovanie aj z iného uhla pohľadu ako toho, ktorý nám lekári neustále predkladajú.

To, čo som napísala je len mierny opis toho, čo som zažila po očkovaní proti kliešťovej encefalitíde. Moja rodina a moji najbližší jeden celý rok so mnou prežívali moje trápenie - rok som kvôli hnisajúcemu okoliu pier nemohla poriadne jesť, rozprávať, ľudia na mňa na ulici ukazovali prstom. Raz sa mi stalo - bola som v knižnici, pristavil sa pri mne jeden pán a opýtal sa ma, či som s 'tým' (ukazoval na moje pery) nebola u dermatologa. Ujo ani len nemal tušenie, že k dermatológovi som chodila takmer častejšie ako na klavír. Bolo to veľmi ťažké obdobie. Riziká z očkovania (aj toho povinného) som si skutočne uvedomila až pri mojom synovi, kedy mu chránička po BCG vakcíne hnisala pol roka.

RizikaOckovania.sk
kontakt@rizikaockovania.sk